ALF20G471ED350
Mfr.Part #
ALF20G471ED350
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
22 Weeks
Impedance :
195mOhm
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Series :
ALF20
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
299mOhm @ 100Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
470µF
Ripple Current @ High Frequency :
5.22A @ 10kHz
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Lead Spacing :
0.984 25.00mm
Voltage - Rated :
350V
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Mounting Type :
Through Hole, Press-Fit
Ripple Current @ Low Frequency :
2.69A @ 100Hz
Datasheets
ALF20G471ED350
KEMET ALF20G471ED350
ALF20 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole, Press-Fit 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 5 Lead