ALF20C102EL400
Mfr.Part #
ALF20C102EL400
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP
Stock
722
In Stock :
722
Capacitance :
1000µF
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Diameter :
40mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
400V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
3.228 82.00mm
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
5A @ 100Hz
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height :
80mm
Factory Lead Time :
23 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
8.82A @ 10kHz
Datasheets
ALF20C102EL400
KEMET ALF20C102EL400
ALF20 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole, Press-Fit 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead