ALF20C102DF250
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALF20C102DF250
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Impedance :
106mOhm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
163mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
3.26A @ 100Hz
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
ALF20
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole, Press-Fit
Ripple Current @ High Frequency :
4.75A @ 10kHz
Factory Lead Time :
22 Weeks
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 85°C
Packaging :
Bulk
Capacitance :
1000µF
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
ALF20C102DF250
KEMET ALF20C102DF250
ALF20 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole, Press-Fit 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead