ALF20G391EE450
Mfr.Part #
ALF20G391EE450
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
2.7A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Impedance :
177mOhm
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Ripple Current @ High Frequency :
5.53A @ 10kHz
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Voltage - Rated :
450V
Lead Spacing :
0.984 25.00mm
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
390µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
293mOhm @ 100Hz
Datasheets
ALF20G391EE450
KEMET ALF20G391EE450
ALF20 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole, Press-Fit 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 5 Lead