ALF20G102FP600
Mfr.Part #
ALF20G102FP600
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 600V SNAP
Voltage - Rated :
600V
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
5.74A @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
10.99A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.984 25.00mm
Impedance :
94.8mOhm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Size / Dimension :
1.772Dia 45.00mm
Capacitance :
1000µF
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
136mOhm @ 100Hz
Datasheets
ALF20G102FP600
KEMET ALF20G102FP600
ALF20 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole, Press-Fit 1.772Dia 45.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 5 Lead