ALF20C821EH350
Mfr.Part #
ALF20C821EH350
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Ripple Current @ Low Frequency :
3.99A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
2.441 62.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
7.67A @ 10kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
350V
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
820µF
Impedance :
112MOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
172mOhm @ 100Hz
Datasheets
ALF20C821EH350
KEMET ALF20C821EH350
ALF20 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole, Press-Fit 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead