ALF20C471DL550
Mfr.Part #
ALF20C471DL550
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 470UF 20% 550V SNAP
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
550V
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
ESR (Equivalent Series Resistance) :
746mOhm @ 100Hz
Capacitance :
470µF
Ripple Current @ High Frequency :
4.43A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
3.228 82.00mm
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.87A @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Impedance :
650mOhm
Datasheets
ALF20C471DL550
KEMET ALF20C471DL550
ALF20 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole, Press-Fit 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead