ALF20C152EP400
Mfr.Part #
ALF20C152EP400
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
ALF20
Voltage - Rated :
400V
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Impedance :
68mOhm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Mounting Type :
Through Hole, Press-Fit
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1500μF
Ripple Current @ High Frequency :
10.16A @ 10kHz
Packaging :
Bulk
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
99mOhm @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Ripple Current @ Low Frequency :
5.79A @ 100Hz
Datasheets
ALF20C152EP400
KEMET ALF20C152EP400
ALF20 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole, Press-Fit 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead