ALC80H513FP063
Mfr.Part #
ALC80H513FP063
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Description
CAP ALUM 51000UF 20% 63V SNAP
Voltage - Rated :
63V
Ripple Current @ High Frequency :
19.59A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
16.83A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Impedance :
9mOhm
Height Seated (Max) :
4.213 107.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Lead Spacing :
0.984 25.00mm
Capacitance :
51000μF
Size / Dimension :
1.772Dia 45.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11mOhm @ 100Hz
Datasheets
ALC80H513FP063
KEMET ALC80H513FP063
ALC80 51000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.772Dia 45.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 5 Lead