ALC80A111CB500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALC80A111CB500
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 110UF 20% 500V SNAP
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ Low Frequency :
1.11A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.536Ohm @ 100Hz
Voltage - Rated :
500V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.04A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Series :
ALC80
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
110μF
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
32 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Impedance :
1.059Ohm
Packaging :
Bulk
Datasheets
ALC80A111CB500
KEMET ALC80A111CB500
ALC80 110μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In