ALC80A112EH350
Mfr.Part #
ALC80A112EH350
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1100UF 20% 350V SNAP
Impedance :
71mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
132mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Height Seated (Max) :
2.441 62.00mm
Voltage - Rated :
350V
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ Low Frequency :
4.26A @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
9.52A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
1100μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
ALC80A112EH350
KEMET ALC80A112EH350
ALC80 1100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In