ALC80F912DD063
Mfr.Part #
ALC80F912DD063
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 9100UF 20% 63V SNAP
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
44mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Impedance :
34mOhm
Voltage - Rated :
63V
Ripple Current @ Low Frequency :
6.68A @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
8.96A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
9100μF
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheets
ALC80F912DD063
KEMET ALC80F912DD063
ALC80 9100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead