ALC80F911DC200
Mfr.Part #
ALC80F911DC200
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 910UF 20% 200V SNAP
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
237mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.77A @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
910μF
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
5.77A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Voltage - Rated :
200V
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Impedance :
144mOhm
Datasheets
ALC80F911DC200
KEMET ALC80F911DC200
ALC80 910μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead