ALC80F391EB350
Mfr.Part #
ALC80F391EB350
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
2.16A @ 100Hz
Voltage - Rated :
350V
Impedance :
195mOhm
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
390µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
5.17A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
364mOhm @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheets
ALC80F391EB350
KEMET ALC80F391EB350
ALC80 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead