ALC80F272EL250
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALC80F272EL250
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 250V SNAP
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Capacitance :
2700μF
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
6.42A @ 100Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
3.228 82.00mm
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Factory Lead Time :
32 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
ALC80
Impedance :
45mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
11.5A @ 10kHz
Voltage - Rated :
250V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
72mOhm @ 100Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
ALC80F272EL250
KEMET ALC80F272EL250
ALC80 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead