ALC80F132EL400
Mfr.Part #
ALC80F132EL400
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 1300UF 20% 400V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
5.07A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Impedance :
54mOhm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
3.228 82.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
11.34A @ 10kHz
Capacitance :
1300μF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Voltage - Rated :
400V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
101mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Datasheets
ALC80F132EL400
KEMET ALC80F132EL400
ALC80 1300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead