ALC80D821EF350
Mfr.Part #
ALC80D821EF350
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Voltage - Rated :
350V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
820µF
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
8.25A @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Tolerance :
±20%
Impedance :
94mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
175mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
3.54A @ 100Hz
Datasheets
ALC80D821EF350
KEMET ALC80D821EF350
ALC80 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In