ALC80D271EB450
Mfr.Part #
ALC80D271EB450
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
496mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.96A @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
270μF
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
450V
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
4.99A @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Impedance :
288mOhm
Datasheets
ALC80D271EB450
KEMET ALC80D271EB450
ALC80 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In