ALC80D221EB500
Mfr.Part #
ALC80D221EB500
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP
Voltage - Rated :
500V
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
220μF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Impedance :
549mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
4.4A @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.84A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
791mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
ALC80D221EB500
KEMET ALC80D221EB500
ALC80 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In