ALC80D131CB450
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALC80D131CB450
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 130UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
3.57A @ 10kHz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
450V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ Low Frequency :
1.17A @ 100Hz
Capacitance :
130μF
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
32 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
987mOhm @ 100Hz
Series :
ALC80
Impedance :
564mOhm
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Datasheets
ALC80D131CB450
KEMET ALC80D131CB450
ALC80 130μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In