ALC80C621EH500
Mfr.Part #
ALC80C621EH500
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Description
CAP ALUM 620UF 20% 500V SNAP
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.64A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
2.441 62.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
283mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ High Frequency :
8.29A @ 10kHz
Impedance :
197mOhm
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
620μF
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Datasheets
ALC80C621EH500
KEMET ALC80C621EH500
ALC80 620μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 4 Lead