ALC80A751EH450
Mfr.Part #
ALC80A751EH450
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 750UF 20% 450V SNAP
Tolerance :
±20%
Capacitance :
750μF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
181mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
9.23A @ 10kHz
Impedance :
106mOhm
Lifetime @ Temp :
9000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
3.86A @ 100Hz
Voltage - Rated :
450V
Height Seated (Max) :
2.441 62.00mm
Datasheets
ALC80A751EH450
KEMET ALC80A751EH450
ALC80 750μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In