ALC80A471DG450
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ALC80A471DG450
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Impedance :
160mOhm
Height Seated (Max) :
2.244 57.00mm
Series :
ALC80
Factory Lead Time :
31 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
7.62A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
278mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
450V
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Capacitance :
470µF
Ripple Current @ Low Frequency :
2.82A @ 100Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
ALC80A471DG450
KEMET ALC80A471DG450
ALC80 470μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In