ALC80A432CB063
Mfr.Part #
ALC80A432CB063
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 4300UF 20% 63V SNAP
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
6.8A @ 10kHz
Capacitance :
4300μF
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Impedance :
60mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
82mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
4.41A @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated :
63V
Lifetime @ Temp :
7000 Hrs @ 105°C
Datasheets
ALC80A432CB063
KEMET ALC80A432CB063
ALC80 4300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In