ALC80A301DC400
Mfr.Part #
ALC80A301DC400
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 300UF 20% 400V SNAP
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.93A @ 100Hz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
408mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Impedance :
210mOhm
Capacitance :
300μF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
5.34A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Datasheets
ALC80A301DC400
KEMET ALC80A301DC400
ALC80 300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In