ALC80A123DF063
Mfr.Part #
ALC80A123DF063
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
7.99A @ 100Hz
Voltage - Rated :
63V
Capacitance :
12000µF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Impedance :
26mOhm
Ripple Current @ High Frequency :
10.62A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
8000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
34mOhm @ 100Hz
Datasheets
ALC80A123DF063
KEMET ALC80A123DF063
ALC80 12000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In