ALC70F241EB550
Mfr.Part #
ALC70F241EB550
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 240UF 20% 550V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.825Ohm @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.575Dia 40.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.46A @ 10kHz
Capacitance :
240μF
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.6A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
18000 Hrs @ 85°C
Impedance :
1.588Ohm
Voltage - Rated :
550V
Datasheets
ALC70F241EB550
KEMET ALC70F241EB550
ALC70 240μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.575Dia 40.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead