ALC70D471DC350
Mfr.Part #
ALC70D471DC350
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP
Capacitance :
470µF
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.25A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
302mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Voltage - Rated :
350V
Ripple Current @ High Frequency :
5.26A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Impedance :
158mOhm
Datasheets
ALC70D471DC350
KEMET ALC70D471DC350
ALC70 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In