AF0805JR-0716KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AF0805JR-0716KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 16K OHM 5% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Working Voltage :
150V
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Factory Lead Time :
33 Weeks
Resistance :
16kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thick Film
Height :
609.6μm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
125mW
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
AF
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
AF0805JR-0716KL
YAGEO AF0805JR-0716KL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, AF Series, Thick Film, 16kOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C