AF0805FR-07165KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AF0805FR-07165KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 165K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
AF
Published :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thick Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Max Power Dissipation :
125mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
165kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Working Voltage :
150V
Factory Lead Time :
33 Weeks
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Surface Mount :
yes
Height :
609.6μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C