AC01000004300JA100
Mfr.Part #
AC01000004300JA100
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Description
RES 430 OHM 1W 5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
100/ +180ppm/°C
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
Number of Pins :
2
Tolerance :
±5%
Diameter :
4.3mm
Size / Dimension :
0.169Diax0.433L 4.30mmx11.00mm
Lead Diameter :
800 µm
REACH SVHC :
Unknown
Radiation Hardening :
No
Termination :
Max Power Dissipation :
1W
Length :
11mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
AC
Voltage - Rated :
21V
Feature :
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Composition :
Wirewound
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
1W
Voltage - Rated DC :
21V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Published :
Supplier Device Package :
Resistance :
430Ohms
Operating Temperature :
-40°C~275°C
Max Operating Temperature :
275°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
0°C
Power Rating :
1W
Vishay AC01000004300JA100
430Ohms, 1W, Wirewound,