A766EB686M1CLAE030
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A766EB686M1CLAE030
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Spacing :
Product Status :
Active
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
68 µF
Base Product Number :
A766EB
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Series :
A766
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Package :
Digi-Reel?
Ripple Current @ Low Frequency :
110 mA @ 120 Hz
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Type :
Polymer
Surface Mount Land Size :
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
2.2 A @ 100 kHz
Voltage - Rated :
16 V
KEMET A766EB686M1CLAE030
68 μF ±20% Radial, Can - SMD 30mOhm A766 Surface Mount Polymer General Purpose