A766EB396M1CLAE037
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A766EB396M1CLAE037
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 39UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
2.05 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
37mOhm
Base Product Number :
A766EB
Package :
Digi-Reel?
Capacitance :
39 µF
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Ratings :
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated :
16 V
Tolerance :
±20%
Surface Mount Land Size :
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Series :
A766
Product Status :
Active
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
102.5 mA @ 120 Hz
Type :
Polymer
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
KEMET A766EB396M1CLAE037
39 μF ±20% Radial, Can - SMD 37mOhm A766 Surface Mount Polymer General Purpose