A766EB127M1ALAE027
Mfr.Part #
A766EB127M1ALAE027
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 10V SMD
Surface Mount Land Size :
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
10 V
Surface Mount
Ratings :
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Capacitance :
120 μF
Base Product Number :
A766EB
Series :
A766
Package :
Digi-Reel?
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency :
116 mA @ 120 Hz
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
27mOhm
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ High Frequency :
2.32 A @ 100 kHz
KEMET A766EB127M1ALAE027
120 μF ±20% Radial, Can - SMD 27mOhm A766 Surface Mount Polymer General Purpose