A750MW188M1CAAE010
Mfr.Part #
A750MW188M1CAAE010
Description
CAP ALUM POLY 1800UF 20% 16V T/H
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Ratings :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Ripple Current @ High Frequency :
7 A @ 100 kHz
Surface Mount Land Size :
Height - Seated (Max) :
0.709" (18.00mm)
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
16 V
Base Product Number :
A750MW
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Tolerance :
±20%
Product Status :
Active
Package :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10MOhm
Capacitance :
1800 μF
Ripple Current @ Low Frequency :
350 mA @ 120 Hz
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
KEMET A750MW188M1CAAE010
1800 μF ±20% Radial, Can 10mOhm A750 Through Hole Polymer General Purpose