A750BK127M1AAAE024
Mfr.Part #
A750BK127M1AAAE024
Description
CAP ALUM POLY 120UF 20% 10V T/H
Aluminum - Polymer Capacitors
Surface Mount Land Size :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24mOhm
Capacitance :
120 μF
Lead Spacing :
0.079" (2.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ratings :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Package :
Bulk
Voltage - Rated :
10 V
Ripple Current @ Low Frequency :
124.5 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance :
±20%
Base Product Number :
A750BK
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
Series :
A750
Ripple Current @ High Frequency :
2.49 A @ 100 kHz
Product Status :
Active
KEMET A750BK127M1AAAE024
120 μF ±20% Radial, Can 24mOhm A750 Through Hole Polymer General Purpose