A2C25S12M3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A2C25S12M3
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
IGBT MOD 1200V 25A 197W ACEPACK2
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - IGBTs - Modules
NTC Thermistor :
yes
Base Part Number :
A2C25S12
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
IGBT Type :
Trench Field Stop
JESD-30 Code :
R-XUFM-X35
Number of Elements :
6
Configuration :
Three Phase Inverter with Brake
Terminal Position :
UPPER
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Current - Collector (Ic) (Max) :
25A
Input Capacitance (Cies) @ Vce :
1550pF @ 25V
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
7V
Mounting Type :
Chassis Mount
Turn Off Time-Nom (toff) :
338 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Max :
197W
Number of Terminations :
35
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Current - Collector Cutoff (Max) :
100μA
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Surface Mount :
No
VCEsat-Max :
2.45 V
Power Dissipation-Max (Abs) :
197W
Package / Case :
Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.45V @ 15V, 25A
Transistor Application :
Motor Control
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1200V
Transistor Element Material :
SILICON
Turn On Time :
125.2 ns
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
Input :
Three Phase Bridge Rectifier
Datasheets
A2C25S12M3
STMicroelectronics A2C25S12M3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 5VWM 11.6VC 1610
    TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO216AA
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
A2C25S12M3-F STMicroelectronics 6 IGBT MOD 1200V 25A 197W ACEPACK2