80LSW22000MEFC51X118
Mfr.Part #
80LSW22000MEFC51X118
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 80V SCREW
Capacitance :
22000µF
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
9.9A @ 10kHz
ROHS3 Compliant
Diameter :
51mm
Lead Spacing :
0.858 21.80mm
Ripple Current :
9A
Height Seated (Max) :
4.803 122.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
9A @ 120Hz
Series :
LSW
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
80V
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Height :
118mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
21.7932mm
Mount :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rubycon 80LSW22000MEFC51X118
LSW 22000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 9A 2.008Dia 51.00mm -40°C~105°C Polar 21.7932mm Radial, Can - Screw Terminals