80LSQ33000M51X118
Mfr.Part #
80LSQ33000M51X118
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 80V SCREW
Ripple Current @ High Frequency :
11.55A @ 10kHz
Factory Lead Time :
20 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
10.5A @ 120Hz
Tan Delta :
0.2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
52.8mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Series :
LSQ
Size / Dimension :
2.008Dia 51.00mm
Lead Spacing :
0.858 21.80mm
Surface Mount :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
80V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
4.764 121.00mm
Capacitance :
33000μF
Terminal Shape :
Binding Post
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
Voltage - Rated :
80V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Chassis Mount
Datasheets
80LSQ33000M51X118
LSQ 33000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.008Dia 51.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals