80LSQ100000MEFC77X141
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
80LSQ100000MEFC77X141
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 80V SCREW
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Series :
LSQ
Lead Spacing :
1.236 31.40mm
Size / Dimension :
3.032Dia 77.00mm
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
5.630 143.00mm
Life (Hours) :
3000 hours
Height :
141mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Ripple Current :
21.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
21.5A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
23.65A @ 10kHz
Mount :
Chassis Mount
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
100000µF
Voltage - Rated DC :
80V
Diameter :
77mm
Lead Pitch :
31.3944mm
Rubycon 80LSQ100000MEFC77X141
LSQ 100000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 21.5A 3.032Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar 31.3944mm Radial, Can - Screw Terminals