80D272P050JC2DE3
Mfr.Part #
80D272P050JC2DE3
Description
CAP ALUM 2700UF 50V SNAP
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
50V
Radial, Can - Snap-In
Polarity :
Lead Pitch :
10.0076mm
Max Operating Temperature :
85°C
Size / Dimension :
1.000Dia 25.40mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Polar
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance :
-10% +30%
Capacitance :
2700μF
Datasheets
80D272P050JC2DE3
80D 2700μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 1.000Dia 25.40mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In