80D223P016MC2DE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
80D223P016MC2DE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22000UF 16V SNAP
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
-10% +30%
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Published :
Series :
80D
Max Operating Temperature :
85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Polarization :
Polar
Polarity :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
26 Weeks
Capacitance :
22000µF
Voltage - Rated :
16V
Lead Pitch :
10.0076mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Datasheets
80D223P016MC2DE3
80D 22000μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In