80D222P050KA2DE3
Mfr.Part #
80D222P050KA2DE3
Description
CAP ALUM 2200UF 50V SNAP
Through Hole
Min Operating Temperature :
-40°C
Bulk
Length :
25mm
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Max Operating Temperature :
85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
-10% +30%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Polarity :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
2200µF
Diameter :
30mm
Life (Hours) :
2000 hours
Published :
Lead Pitch :
10.0076mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Datasheets
80D222P050KA2DE3
80D 2200μF Capacitor -10% +30% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In