6R3S41X107MV4E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6R3S41X107MV4E
Manufacturer
Johanson Dielectrics, Inc.
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1210
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Length :
3.18mm
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Temperature Characteristics Code :
X5R
Height :
2.03mm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
100μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
SMPS Filtering
Thickness :
2.794mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Series :
TANCERAM®
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Depth :
2.41mm
Temperature Coefficient :
X5R
Multilayer :
yes
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
6.3V
Size / Dimension :
0.125Lx0.095W 3.18mmx2.41mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
6R3S41X107MV4E
Johanson Dielectrics, Inc. 6R3S41X107MV4E
TANCERAM® 100μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.125Lx0.095W 3.18mmx2.41mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
6R3S41X107MV4E Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.125Lx0.095W 3.18mmx2.41mm.This coefficient equals X5R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 6.3V allows it to function.
6R3S41X107MV4E Features
a size/dimension of 0.125Lx0.095W 3.18mmx2.41mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V