6100-562K-RC
Mfr.Part #
6100-562K-RC
Description
FIXED IND 5.6MH 270MA 9.45OHM TH
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Diameter :
11mm
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Test Frequency :
100kHz
Inductance :
5.6mH
ECCN Code :
EAR99
DC Current :
270mA
Frequency - Self Resonant :
700kHz
Max DC Current :
270mA
DC Resistance (DCR) :
9.45Ohm Max
Q Factor :
0.7
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Diameter :
800 µm
Tolerance :
±10%
Lead Length :
4mm
Q @ Freq :
0.7 @ 252kHz
Lead Pitch :
6mm
HTS Code :
Datasheets
6100-562K-RC
Bourns, Inc. 6100-562K-RC
6100-562K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD