6100-101K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6100-101K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 1.98A 160MOHM TH
Stock
817
In Stock :
817
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
160mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2012
Max DC Current :
1.98A
Diameter :
11mm
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Inductor Application :
DC-DC Converter
Material - Core :
Ferrite
Shielding :
No
Termination :
Radial
Number of Functions :
1
Series :
6100
Mounting Type :
Through Hole
Test Frequency :
100kHz
Frequency - Self Resonant :
5.8MHz
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Inductance :
100μH
Type :
Wirewound
Factory Lead Time :
16 Weeks
Military Standard :
Not
Number of Terminations :
2
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Lead Length :
4mm
Q @ Freq :
5.8 @ 796kHz
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Packaging :
Tray
Pbfree Code :
yes
Construction :
Cylindrical
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
DC Current :
1.98A
Height :
10.5mm
Surface Mount :
No
HTS Code :
Datasheets
6100-101K-RC
Bourns, Inc. 6100-101K-RC
6100-101K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD