6100-153K-RC
Mfr.Part #
6100-153K-RC
Description
FIXED IND 15MH 170MA 30.4 OHM TH
Fixed Inductors
Current Rating :
170mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
DC Resistance (DCR) :
30.4Ohm Max
Lead Length :
4mm
Inductance :
15mH
Test Frequency :
100kHz
Mount :
Max DC Current :
170mA
Published :
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Lead Pitch :
6mm
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
800 µm
Diameter :
11mm
Frequency - Self Resonant :
300kHz
Shielding :
No
Q Factor :
0.3
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Q @ Freq :
0.3 @ 252kHz
Datasheets
6100-153K-RC
Bourns, Inc. 6100-153K-RC
6100-153K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD