6100-470K-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6100-470K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 47UH 2.79A 84 MOHM TH
Stock
115
In Stock :
115
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Test Frequency :
100kHz
Number of Functions :
1
Series :
6100
Inductor Application :
DC-DC Converter
Termination :
Radial
Construction :
Cylindrical
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Q @ Freq :
8.3 @ 2.52MHz
Military Standard :
Not
DC Current :
2.79A
Material - Core :
Ferrite
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Max DC Current :
2.79A
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Type :
Wirewound
Lead Length :
4mm
Lead Pitch :
6mm
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DC Resistance (DCR) :
84mOhm Max
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
11mm
Packaging :
Tray
Contact Plating :
Tin
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Frequency - Self Resonant :
8.3MHz
Q Factor :
8.3
Inductance :
47μH
Shielding :
No
Published :
2012
Height :
10.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Datasheets
6100-470K-RC
Bourns, Inc. 6100-470K-RC
6100-470K-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD