5ASTMD3E3F31I5N
Mfr.Part #
5ASTMD3E3F31I5N
Description
IC SOC CORTEX-A9 800MHZ 896FBGA
System On Chip (SoC)
Number of Outputs :
178
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
JESD-30 Code :
S-PBGA-B896
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
HTS Code :
Terminal Pitch :
1mm
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Supply Voltage :
1.1V
RAM Size :
64KB
Number of Inputs :
178
Base Part Number :
5ASTMD3
Series :
Arria V ST
Number of Terminations :
896
Qualification Status :
Not Qualified
Length :
31mm
Width :
31mm
Height Seated (Max) :
2.7mm
Clock Frequency :
622MHz
BOTTOM
Number of Logic Cells :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Form :
Ball
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.07V
Power Supplies :
1.11.2/3.32.5V
Speed :
800MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.13V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of I/O :
MCU - 208, FPGA - 250
Datasheets
5ASTMD3E3F31I5N
Altera (Intel) 5ASTMD3E3F31I5N
896 Terminations -40°C~100°C TJ 5ASTMD3 System On Chip Arria V ST Series MCU - 208, FPGA - 250 I/O 1.1V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC has been developed.There is a 896-BBGA, FCBGA package assigned to this system on a chip by the manufacturer.With 64KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.A MCU, FPGA technique is used for the SoC design's internal architecture.Arria V ST is the series name of this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of -40°C~100°C TJ when it is operating normally.A significant feature of this SoC security is the combination of FPGA - 350K Logic Elements.There is a state-of-the-art Tray package that houses this SoC system on a chip.As a whole, this SoC part is comprised of MCU - 208, FPGA - 250 inputs and outputs.Ideally, a power supply with a voltage of 1.1V should be used.An excessive voltage of 1.13V is considered unsafe for the SoCs wireless, so voltages higher than that are not allowed.As long as it receives a power supply that is at least 1.07V, it should be able to function.In order to cater to different design requirements, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to serve different needs.system on a chip benefits from 896 terminations.This SoC chip is capable of having 178 outputs, which is convenient.There is 1.11.2/3.32.5V power supply requirement for this system on chip SoC.The SoC chip offers 178 inputs.System on chips of logic are comprised of 350000 logic cells.It is possible to find system on chips that are similar in specs and purpose by searching for 5ASTMD3.There is 622MHz clock frequency that is used in this SoC.
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
Clock Frequency: 622MHz