5ASTFD3G3F35I3N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
5ASTFD3G3F35I3N
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC SOC CORTEX-A9 1.05GHZ 1152BGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
System On Chip (SoC)
Peripherals :
DMA, POR, WDT
RAM Size :
64KB
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Base Part Number :
5ASTFD3
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.18V
Terminal Form :
Ball
Number of I/O :
MCU - 208, FPGA - 385
Terminal Pitch :
1mm
Width :
35mm
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Clock Frequency :
670MHz
Terminal Position :
BOTTOM
Height Seated (Max) :
2.7mm
Length :
35mm
Primary Attributes :
FPGA - 350K Logic Elements
Architecture :
MCU, FPGA
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Surface Mount :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Series :
Arria V ST
HTS Code :
JESD-609 Code :
e1
Core Processor :
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Supply Voltage :
1.15V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.12V
Speed :
1.05GHz
Packaging :
Tray
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Connectivity :
EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
5ASTFD3G3F35I3N
Altera (Intel) 5ASTFD3G3F35I3N
-40°C~100°C TJ 5ASTFD3 System On Chip Arria V ST Series MCU - 208, FPGA - 385 I/O 1.15V
This SoC is built on Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™, this SoC has been developed.The manufacturer assigns this system on a chip with a 1152-BBGA, FCBGA package as per the manufacturer's specifications.A SoC chip with 64KB RAM is provided for users to enjoy reliable performance.As far as its internal architecture is concerned, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.It is part of the Arria V ST series of system on a chips.It is recommended that this SoC meaning be operated at -40°C~100°C TJ on an average.As one of the most important things to note is that this SoC security combines FPGA - 350K Logic Elements together.Tray package houses this SoC system on a chip.An integral part of this SoC consists of a total of MCU - 208, FPGA - 385 I/Os.For safe operation, it is advisable to utilize a power supply with 1.15V voltage.In the SoCs wireless, high voltages above 1.18V are considered dangerous and should not be used.In order to run it, it must be fed by at least 1.12V of power.It is possible to configure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet specific needs during the design process.By searching 5ASTFD3, you will find system on chips with similar specs and purposes.It is important to note that this SoC follows a frequency of 670MHz.
Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ processor.
64KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
Clock Frequency: 670MHz